چاپ
ارسال به دوست

پخش برنامه زنده پزشکی سیب به مناسبت هفته ملی دامپزشکی

نقش دامپزشکی در بهداشت و سلامت عمومی جامعه در برنامه زنده پزشکی سیب با حضور دکتر موحدی مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان به بحث گذاشته شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛ در این برنامه دکتر شهرام موحدی ضمن تبریک به مناسبت چهاردهم مهر ماه روز ملی دامپزشکی به تمامی کارکنان در بخش دولتی و خصوصی، با اشاره به قدمت بیش از 90 ساله ی دامپزشکی در ایران افزود:در سال 1304 موسسه دفع آفات حیوانی در راستای مقابله با بیماری های همه گیر دامی تاسیس و پس از آن در سال 1314  قانون تفتیش صحی حیوانات با توجه به ضرورت کنترل بیماری های مهلک دامی و نظارت بهداشتی بر دام و فرآورده‌های دامی در مجلس شورای ملی آن زمان تصویب شد و پس از گذر از سال های متمادی در سال1350 قانون فعلی سازمان دامپزشکی کشور به تصویب رسیده و شرح وظایف این سازمان از آن زمان تا کنون بر اساس این قانون جامع شکل گرفته است.

دکتر موحدی در ادامه به طور مختصر به تشکیلات سازمانی و وظایف گسترده دامپزشکی در پیشگیری و کنترل بیماری های دام، طیور، آبزیان، زنبور عسل و کرم ابریشم و همچنین نظارت بر تولید، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی و ... پرداخت.

وی با اشاره به وجود بیش از 800 نوع عامل عفونی در بروز بیماری مشترک بین انسان و دام گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های بشر از دیرباز تاکنون امنیت غذایی به شمار می رود که مباحث بهداشتی غذا از اصلی ترین ارکان امنیت غذایی محسوب می گردد.

وی حیوانات را کارخانه بزرگ تولید مواد غذایی پروتئینی مورد نیاز جامعه معرفی کرد و اذعان داشت: نقش دامپزشکی درتامین بهداشت و سلامت دام، حفظ و حراست از سرمایه های دامی کشور و تامین امنیت غذایی از مزرعه تا سفره بسیار با اهمیت و بی بدیل است.

دکترموحدی در برنامه زنده پزشکی سیب با اشاره به وجود 3 میلیون و 400 هزار راس دام سبک و سنگین در استان اصفهان گفت: در همه جوامع بشری، پیشگیری مقدم بر درمان است و در همین راستا سالیانه به طور میانگین حدود 12 میلیون سر نوبت واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری های مختلف در جمعیت دامی این استان، حتی در دورترین مناطق روستایی و عشایری و بعضاً در مسیرهای سخت و صعب العبور با حضور نیروهای متخصص و خدوم دامپزشکی در محل دامداری ها و مراتع انجام می گیرد.


مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در شرح یکی دیگر از وظایف گسترده دامپزشکی در ارتقاء بهداشت و سلامت عمومی جامعه گفت:بر اساس نظارت های شبانه روزی دامپزشکی بر تولید، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی، کارشناسان در بخش دولتی ومسئولین فنی و ناظرین بهداشتی ما در بخش خصوصی در 6 ماهه اول سال جاری، بیش از 180 تن انواع فرآورده های خام دامی غیر قابل مصرف را از چرخه مصرف انسانی خارج نموده اند، که نشان از وظیفه شناسی سربازان گمنام عرصه بهداشت و سلامت، در ارائه خدمات به عموم مردم و در نتیجه کاهش هزینه های درمانی انسان ها می باشد.

دکتر موحدی در پاسخ به سوالات ببینندگان گفت: مردم می توانند تمام محصولات دارای مجوز  و مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور را با اطمینان خاطر مصرف نمایند و در صورت مشاهده هرگونه تولید، توزیع و فروش غیرمجاز محصولات مرتبط با دامپزشکی، مواردتخلف را با سامانه تلفنی به شماره 1512 در سراسر کشور در میان بگذارند.      
در پایان یاد آور می گردد برنامه پزشکی سیب روزهای فرد راس ساعت 10:30 صبح با حضور متخصصان مسائل پزشکی و بهداشتی از مرکز صداوسیمای اصفهان پخش می گردد،که در این برنامه دکتر موحدی مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان به سوالات تصویری وتلفنی شهروندان پاسخ داد

  • کد خبر: ٨٠٥/
  • ٢٣:٤٥ - 1397/07/17/
  • تعداد بازدید: 42

خروج