چاپ
ارسال به دوست

مشاور مدیر کل دامپزشکی اصفهان و عضو کارگروه داروهای گیاهی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان داروئی و طب سنتی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری خبر داد:

توسعه و گسترش داروهای گیاهی دامپزشکی از دستاوردهای چهلمین سال انقلاب اسلامی است

دکترخسروفاتحی اظهار داشت:تمامی داروهای گیاهی حوزه دامپزشکی تولید داخل کاملاً دانش بنیان هستند و توسط محققان ایرانی نوآوری شده اند.

 دکترخسرو فاتحی  مشاور مدیر کل دامپزشکی اصفهان و عضو کارگروه داروهای گیاهی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان داروئی و طب سنتی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با واحد روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان دستاوردهای  دامپزشکی در چهلمین سال انقلاب اسلامی  اظهارداشت: گیاهان دارویی از منابع بسیار ارزشمند در گستره وسیع منابع طبیعی ایران هستند که در صورت شناخت علمی، کشت، توسعه و بهره برداری صحیح می توانند نقش مهمی در سلامت جامعه، اشتغال زایی و صادرات غیرنفتی داشته باشند. خوشبختانه در سال های بعد از انقلاب، تلاش های فراوانی برای شناخت همه جانبه گیاهان دارویی و صنعتی از نظر نوع گیاهان و پراکنش آنها در ایران، شرایط اکولوژیک، استفاده های دارویی و صنعتی، استخراج، تجزیه، شناسایی مواد موثره، کشت و اهلی کردن، اصلاح گونه های مهم و بررسی روش های نوین در افزایش مواد مؤثره و مطالعه اثرات دارویی و صنعتی آنها صورت گرفته است که نتایج جالب توجهی نیز در بر داشته است .

وی در ادامه افزود:تولید داروهای گیاهی در حوزه دامپزشکی اتفاق مهمی است زیر فرآورده های گیاهی ازاهمیت استراتژیک برخوردار هستند که با وارد شدن آنها با ظرفیت کامل به چرخه تولید و صنعت می‌توانند از خروج صدها میلیون دلار ارز جلوگیری کنند و در ضمن می‌توان از این داروها صادرات به کشورهای دیگر هم داشت. با همین رویکرد در" سال حمایت از کالای ایرانی " شرکت های داروسازی گیاهی، در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برای اولین بار موفق به ورود به بازارهای جهانی و صادرات داروهای گیاهی دامپزشکی  به کشورهای منطقه و اروپا شده اند که جزو افتخارات کشور و از دستاوردهای انقلاب اسلامی در این رابطه است .


مشاور مدیر کل دامپزشکی اصفهان  گفت:تمامی داروهای گیاهی حوزه دامپزشکی تولید داخل کاملاً دانش بنیان هستند و توسط محققان ایرانی نوآوری شده اند. نکته حائز اهمیت اینکه، مواد اولیه این داروها در کشور وجود دارد و از گیاهان بومی ایران تهیه شده‌اند که افتخاری برای تولیدات داخل کشور است و خوشبختانه ازنظرفرمولاسیون ، اثر بخشی وبی خطری زیر نظر خبره ترین متخصصین داروساز گیاهی کشور و کلنیسین های مجرب دامپزشک عضو کمیته علمی مشورتی ثبت داروهای گیاهی سازمان دامپزشکی مورد تائید قرار گرفته است .

 در خاتمه عضو کارگروه داروهای گیاهی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان داروئی و طب سنتی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری  گفت: درعرصه گیاهان دارویی وطب ایرانی کشوردارای غنی ترین "سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی " مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بر اساس این سند نقشه راه  و برش  بین بخشی آن نیز ترسیم شده است. این اتفاق را می‌توان یک ارزش دانست که بر اساس آن نحوه حرکت و چگونگی اجرا در سال های باقیمانده تا سال 1404 به صورت شفاف مشخص شده است  و همه دستگاهها وسازمان های اجرائی مرتبط با گیاهان داروئی ، داروهای گیاهی و طب سنتی منجمله " سازمان دامپزشکی کشور" بر اساس این سند باید به اهداف پیش بینی شده در آن برسند.

 

 

  • کد خبر: ٦٠١٧/
  • ٠٨:٥١ - 1397/11/18/
  • تعداد بازدید: 111

خروج